Garaż blaszany – budowla wolno stojąca

Parkowanie samochodu „pod chmurką” niezbyt dobrze wpływa na jego wygląd i sprawność. Niekorzystne warunki atmosferyczne, zwierzęta oraz kurz niesiony z wiatrem sprawiają, że samochód pokrywa się brudem, lakier ulega zniszczeniu, a odsłonięte części metalowe z czasem ulegają korodowaniu.
Samochód, by służył nam przez długi czas, był w dobrym stanie technicznym i elegancko wyglądał powinien być garażowany. Może to być garaż murowany, drewniany, garaż wydzielony z części domu lub garaż blaszany.

Gdzie mogę postawić garaż blaszany?

Konstrukcja garażu blaszanego oparta jest na kątownikach stalowych pomalowanych farbą podkładową. Ściany wykonane są zazwyczaj z blachy ocynkowanej.
Garaż blaszany to wolno stojąca budowla lecz może być łączona szeregowo, w ciąg kilku lub kilkunastu podobnych obiektów.
By obiekt stabilnie stał na podłożu oraz garażowany w nim samochód był prawidłowo ustawiony, garaż powinien być osadzony na wylewce betonowej, bloczkach, stopach betonowych lub fundamencie. Garaż do podłoża mocowany jest za pomocą kotew trzpieniowych lub opaskowych – wiercenie otworów na kotwy jest praktykowane dopiero po prawidłowym ustawieniu obiektu na podłożu, ponieważ gotowy garaż nie posiada otworów na kotwy.

Zazwyczaj nowo stawiane obiekty budowlane na działkach wymagają pozwolenia na ich budowę, lecz nie dotyczy to garaży blaszanych wolno stojących, o całkowitej powierzchni do 25 metrów kwadratowych. Warto pamiętać, że na działce o powierzchni 500 metrów kwadratowych, bez odpowiednich zezwoleń mogą stanąć tylko dwa takie obiekty.

Chęć postawienia garaży blaszanych należy zgłosić w stosownym urzędzie architektoniczno-budowlanym.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *