Bloczki, kostka czy wylewka – co pod garaż blaszany?

Nie od dziś wiadomo, że garażowanie samochodu wydłuża żywotność wielu podzespołów auta i ułatwia życie kierowcy, zwłaszcza zimą. Jeżeli z różnych przyczyn nie chcemy murowanego garażu dobrą i do tego tanią alternatywą będzie jego blaszany odpowiednik. Blaszany garaż bez problem można zamówić, nawet prze internet, jednak we własnym zakresie należy wykonać podłoże.

Odpowiedź na pytanie, co pod garaż blaszany najczęściej się stosuje nie jest jednoznaczna. Do wyboru jest kilka rozwiązań, ale najczęściej stosuje się:
– bloczki betonowe,
– kostkę brukową,
– wylewkę.
Niezależnie od wyboru typu podłoża, pierwszym krokiem zawsze będzie wyrównanie terenu.

Przygotowując wylewkę, należy pamiętać, że powinna ona być z każdej strony większa o około 15-30 cm od garażu, a jej grubość powinna wynosić około 10-15 cm. Uznaje się, że takie rozwiązanie zagwarantuje nam największą stabilność garażu i jednocześnie największą czystość podłoża.

Ustawienie garażu na bloczkach betonowych jest chyba najtańszym rozwiązaniem. Bloczki są łatwo dostępne i proste w montażu. Dla standardowej wielkości garażu wystarczy 6 bloczków, które należy wkopać i starannie wypoziomować. Dla zwiększenia stabilności można boczki wzmocnić kotwami. Środek garażu wypełniamy np. żwirem.

Ostatnim rozwiązaniem, też popularnym, ale odradzanym, jest zastosowanie kostki brukowej. Problem tego rozwiązania polega na tym, że nie możemy kotwiczyć do kostki brukowej, ponieważ kostka będzie pękać. Jeżeli jednak zależy nam na efekcie estetycznym, można wyjąć kostkę w miejscach kotwiczenia i wykonać tam betonowe stopy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *