Jak postawić garaż blaszany bez zezwolenia

Liczne zmiany w prawie budowlanym, jakie miały miejsce w ostatnich latach, spowodowały, że wokół tematu budowy blaszanego garażu narosło wiele mitów. Między innymi, wielu uważa, że zawsze można postawić taki garaż bez zezwolenia. Nie jest to jednak prawda, bo ustawodawca dość dokładnie określił kiedy zezwolenie przy takiej budowie nie jest konieczne.

Od wielu lat istnieje możliwość stawiania budynków tymczasowych bez zezwolenia. Musi być ta obiekt nietrwale związany z budynkiem i przewidziany do rozbiórki. Niewiele osób jednak wie, że takie obiekt należy rozebrać już po 120 dniach. Na szczęście od 2015 roku ustawodawca pozwolił na budowę niektórych obiektów, wymagając jedynie ich zgłoszenia, oczywiście jeżeli spełniają pewne dodatkowe warunki.

Zatem jak postawić garaż blaszany bez zezwolenia. Na zgłoszenie można wybudować obiekt, który będzie pełnił funkcję budynku gospodarczego, altany czy garażu i spełniał następujące warunki:
– musi być wolnostojący i parterowy,
– powierzchnia zabudowy nie może przekraczać 35 metrów kwadratowych,
– łączna liczba takich obiektów na każde 500 metrów kwadratowych działki nie może przekraczać dwóch (na mniejszych działkach można postawić jeden taki obiekt).

Jeżeli garaż blaszany, który chcemy postawić będzie spełniał takie warunki wystarczy jedynie zgłosić go właściwemu miejscowo organowi administracji budowlanej. Jeżeli organ administracyjny nie wyda sprzeciwu w terminie 21 dni od daty złożenie zgłoszenia można przystąpić do budowy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *